Ostravská katedrála bude mít nové varhany. Špičkový nástroj pořizuje od Janáčkovy filharmonie.

Ostrava – Katedrála Božského Spasitele dostane v příštích letech lepší varhany. „Hlavní chrám diecéze konečně dostane nástroj, který si zaslouží,“ říká diecézní organolog Jiří Krátký. Příběh nástroje je přitom opravdu spletitý, původně totiž vznikly pro pražský Palác kultury, ve kterém schůzovala KSČ. V těchto dnech se stovky tun píšťal a vzdušnic stěhují z Domu kultury města Ostravy na dočasnou úschovu do opavského kostela sv. Hedviky.

5 varhany j kratky

Ilustrační foto ze stěhování nástroje: Jiří Krátký

„Nástroj v letech 1979-1981 postavila tehdy nejvýznamnější varhanářský podnik v Československu Rieger-Kloss,“ vypráví Jiří Krátký. Komunistická strana si varhany objednala pro Sjezdový sál v Paláci kultury na pražském Vyšehradě (dnešní Kongresové centrum). „Byl to obrovský sál pro více než 2500 sedících hostů, takže potřebovali velké varhany. Stranických sjezdů ale zažily jen několik. Koncertů tam v 80. letech moc neuspořádali, protože akustika byla chabá,“ popisuje Jiří Krátký, který varhany důvěrně zná, protože je jako varhanářský student pomáhal v roce 2000 stěhovat zpět do Krnova. Nový majitel – Janáčkova filharmonie si totiž objednala přestavbu nástroje pro svůj hlavní koncertní sál v ostravském Domě kultury. Po dvou dekádách ale přichází další stěhování, protože Janáčkova filharmonie tyto varhany ve své nově budované koncertní hale nevyužije.

V 80. letech v Československu neexistovaly modernější varhany. Komunističtí soudruzi totiž na zakázce nešetřili a krnovský podnik objednával za drahé devízy materiál v západním Německu. Nadčasové kvality nástroji vydržely a Janáčkova filharmonie hledala nového kupce, bez něhož by nástroj zřejmě čekalo rozprodání jednotlivých píšťal. Na konci loňského roku nástroj za cenu materiálu (2,2 miliony Kč) zakoupila ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským farnost Moravská Ostrava, které patří katedrála Božského Spasitele. Druhý největší kostel na Moravě se v posledních letech potýkal s tím, že stávající varhany na kúru jednak nebylo snadné servisovat a jejich zvuk také nedokázal katedrálu dostatečně zaplnit.

„Celý píšťalový fond varhan z Janáčkovy filharmonie Ostrava je tak kvalitní, že to je dobrá koupě,“ popisuje Jiří Krátký, který v diecézi odpovídá za péči o varhany. Než se ale ty nové katedrální poprvé rozezní, je nutné je přizpůsobit akustice katedrály, pořídit nový hrací stůl a provést další technické úpravy. To si vyžádá nějaký čas a také náklady, které má pomoct pokrýt veřejná sbírka. „Vize je taková, že v roce 2026 při oslavě třiceti let diecéze zahrají poprvé,“ uzavírá Jiří Krátký.

napsal Mgr. Ondřej Elbel, MSc.